Bir Tur Rehberine Sahip Olmak İçin Nedenler ve Anadolunun Karışık Kültürel Yapısı.

Günümüzde her bir vatandaşımız bir karıncanın çalışkanlığı misali harıl harıl çalışıyor. Elbette ki hepimiz güzel bir tatile hak ediyoruz. Değerli okuyucular hepiniz hoş geldiniz. Bu gün sizlere tur rehberlerinin gerekliliğinden bahsedeceğim. Ayrıca Doğu Anadolu rehberi konulu makalemize de bakmanızı şiddetle tavsiye ederim.

İlk bakışta neden bir tur rehberine para ödeyeyim ki diyebilirsiniz. Ona harcayacağım parayı tatile harcarım şeklinde düşünüyor olabilirsiniz, evet belki bu bir yemek veya başka bir şey olabilir. Fakat zanlımca iyi bir tatilin en önemli noktası gezip gördüğünüz yerler hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bu yüzden bir rehberi zanlımca gerekli buluyorum. Bunun sebeplerini teker teker inceleyelim.

Bir rehber niçin gereklidir? Bir rehberle anlaştığınız takdirde size gezip gördüğünüz yerlerin geçmişini anlatabileceği gibi sizlerin yol arkadaşı da olabilir. Bir rehber tatile çıkacağınız bölgeyi çok iyi bildiği için konaklama, yeme içme gibi hizmetleri kolaylıkla bulabilmenizi sağlar. Bu sayede bu tarz hizmetlere gereksiz yere fazla uzun vakit ayırmamış olursunuz. Bu şekilde tatiliniz daha keyifli geçer.

Örneğin yabancı ülkelere veya şehirlere seyahat ettiğiniz takdirde bir rehber bölge kültürüne hâkim olduğundan dolayı yabancılık çekmezsiniz. Dolayısıyla yersiz endişelere kapılmak zorunda kalmazsınız. Bir rehber yurt dışı seyahatlerinizde evrak işlerinizi hallederek sizler için gereksiz yere vakit kaybetmek anlamına gelen işleri hızlıca halledecektir.

Ayrıca ülkemiz bazında düşündüğümüzde 7 bölgemizin her birini bir ülke olarak niteleyebiliriz bile. Çünkü bizim ülkemiz gerek tarih öncesi çağlarda gerekse tarihi çağlarda birçok medeniyetin yaşamının merkezi haline gelmiştir. Zamanla bu ırkların kurduğu devletlerin kültürlerinin birbiriyle karışması sonucu Anadolu’muz çok kültürlü bir yapıya kavuşmuştur. Açıkçası burada bir şehrimizden bahsetmek istiyorum. Bu şehir Kars’tır.

Kars ilimiz gerek dondurucu soğuğuyla, gerekse kendine has kültürel yapısıyla bir kültür cenneti adeta. Bunun ana sebebi az önce de belirtmiş olduğum üzere tarih boyunca Anadolu’nun birçok ırkın yaşam merkezi haline gelmesi ve sonuç olarak bu ırkların kültürel olarak kaynaşmasıdır. Ayrıca eğer bir gün Kars’a yolunuz düşerse Ani Harabelerini görmeden geçmeyin derim. Ani harabeleri tarihi çok eskilere dayanan bir şehirdir ve görülmeden geçmeyin derim.

Eğer siz de yakın zamanda bir geziye çıkacaksanız fakat bir rehberi ihtiyacınız varsa, şahsi tavsiyem Bill Çağatay Erentürk’tür. Kendisi deneyimli bir rehberdir. Kendisine bu telefondan ulaşabilirsiniz. 0533 517 98 59 Ayrıca Bilal Çağatay Erentürk’e Kars gezisi başlığı altında da denk gelebilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s